W ramach inwestycji „Ochrona przeciwpowodziowa Sandomierza” wybudowano bramę przeciwpowodziową na kanale portowym pomiędzy zmodernizowanymi wałami - wałem wiślany i tzw. wałem opaskowym, dwie nowe pompownie, rozbudowano i zmodernizowano ok. 30 km wałów przeciwpowodziowych, gruntownej przebudowie oraz rozbudowie poddano także dwie pompownie.
Brama przeciwpowodziowa jest obiektem, który ma na celu ochronę terenu portu, osiedla mieszkaniowego oraz terenów przyległych w czasie wystąpienia fali powodziowej, która może być wywołana wysokim stanem wód rzeki Wisły.
Została ona wybudowana jako konstrukcja żelbetowa o wymiarach 18,00 m x 18,50m, wysokości 15,50 m oraz o szerokości w świetle kanału 12,00 m. Wrota bramy stanowią dwa stalowe skrzydła o wysokości 12,00 m i szerokości 7,00 m. Sterownia bramy mieści się w zlokalizowanym obok budynku.
W przypadku normalnych stanów wód rzeki Wisły, wrota bramy przeciwpowodziowej są otwarte dla jednostek pływających. Zamykane są w trakcie wystąpienia fali powodziowej. Ich zamknięcie odbywa się za pomocą dwóch siłowników hydraulicznych napędzanych przez stację hydrauliczną. Proces zamykania i otwierania wrót jest zautomatyzowany, jego rozpoczęcie natomiast, inicjuje operator.
Inwestycja współfinansowana była z czterech źródeł tj. w 85 % z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020, w 15 % z Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju (Bank Światowy), Banku Rozwoju Rady Europy oraz budżetu Państwa, a łączny koszt realizacji to ponad 200 mln zł.


